Допис Министарству здравља, спортска медицина, 16.11.2016.

Допис Министарству здравља, спортска медицина, 16.11.2016.

Допис Министарству здравља, спортска медицина, 16.11.2016.

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
министар а
сс. др Златибор Лончар
СЕКТОР
У ЗА ОРГАНИЗАЦИЈУ ЗДРАВСТВЕНЕ СЛУЖБЕ
Немањина 22-26, Београд
ПРЕДМЕТ:  ХИТНА измена Правилника о неменклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите– увођење услуге издавања потврде о општој и посебној способности деце за бављење спортом и учешћа на такмичењима

 

Поштовани,
Обраћамо Вам се овом прилоком са захтевом да се изврши ХИТНО преиспитивање  Правилника о допунама Правилника о неменклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите којим је у номенклатуру здравствених услуга уведено утврђивање и контрола опште здравствене способности деце од 6 до 14 година живота за бављење спортским активностима у области школског спорта, а такође и утврђивање посебне способности за учешће у такмичарским спортовима изван школе.
Сматрамо да то што су такви прегледи предвиђени Законом о спорту не представља основ за њихово увођење у номенклатуру здравствених услуга на примарном нивоу, пре свега јер за то нису испуњени неопходни предуслови, па тако нису у складу са Законом о здравственој заштити, нити су у општем интересу детета.
Наиме, Законом о здравственој заштити примарну здравствену заштиту у дому здравља грађани остварују преко изабраног лекара. Па су тако потпуна превентива, дијагностика, куративни прегледи и рехабилитација стављени у надлежност изабраног лекара. У складу са таквом организацијом рада затворени су превентивни центри, дијабетолошка и друга саветовалишта, док су сада предметим Правилником о допунама Правилника о неменклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите и сви прегледи везани за спорт пребачени у надлежност педијатара. Педијатар, као један од изабраних лекара ради са предшколском децом, док се рад са децом од 6 до 14. година одвија у амбулантама за школску децу по неколико сати дневно. Тако да су ови изузетно одговорни задаци, и додатне дужности поверене у надлежност педијатара јер у већини установа не постоји специјалиста спортске медицине.
Заправо, на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, од Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” добили смо табеларни приказ стања и плана специјализације спортске медицине на дан 30.06.2016. године, који Вам достављамо у прилогу. У табели се јасно види застрашујући недостатак кадра и одступање од норматива, који у односу на укупан број износи -72 доктора медицине специјалиста спортске медицине!!! Шта више, само Севернобанатски, и Јабланички окрузи у Србији имају специјалисте спортске медицине! Ситуација није много боља ни када су у питању педијатри, наиме на основу података из фебруара 2016. године, имамо 27 домова здравља у којима ради 2 педијатра,  14 домова здравља са по једним педијатром,  док Дом здравља Ражањ нема педијатра.
Да не спомињемо, да као изабрани лекари у домовима здравља са децом у великом броју раде доктори медицине. Што уз општи недостатак услова и ОПРЕМЕ, рецимо Електрокардиограма (12-канални ЕКГ)  који је предвиђен чланом 16. Правилника о утврђивању здравствене способности спортиста за обављање спортских активности и учествовање на спортским такмичењима представља апсолутну немогућност обављања ових прегледа у домовима здравља без опасности  од стручне грешке.
На ове околности и разлоге позивају се и сви чланови Републичке стручне комисије за примарну здравствену заштиту поводом разматрања Предлога правилника о допунама Правилника о номенклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите, када је у питању утврђивање здравствене способности деце спортиста за обављање спортских активности и учествовање на спортским такмичњима које Вам достављамо у прилогу. Тако да нам није јасно, како су и поред очигледно негативног става струке, и очигледних недостатака услова за обављање ових услуга у већини домова здравља, ове услуге увршћене у номенклатуру здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите?!
Очигледна је намера да се на тај начин подигне квалитет бриге о деци, али се оваквим нестручним, неодговорним увођењем ове услуге на примарни ниво здравствене заштите без увида у стање на терену, стандарде и расположиве могућности када су у питању време, простор и опрема постиже апсолутно супротан ефекат.
Због свих набројаних разлога, ми Вас овом приликом упозоравамо, у тренутку када је у Лозници једно дете страдало, верујемо делимично и из горе наведених разлога, да преиспитате ову одлуку до испуњења потребних и персоналних и техничких услова.
Према мишљењу Синдиката лекара и фармацеута Србије, Тима за примарну здравствену заштиту и педијатара посебно непримерена и опасна по зравље деце је обавеза да се у домовима здравља  од стране изабраних лекара обављају прегледи деце за учешће у такмичењима. Код таквих прегледа потребна је опсежна спортска анемнеза, функционална анализа сваке поједине спортске гране и ризика који носи, неопходни су исцрпан клинички преглед, лабараторијска обрада, додатне дијагностичке методе за сваку спортску дисциплину понаособ. Такође, захтева се и овера такмичарских књижица, евиденција, евалуација, извештавање и друго, што је до сада било у надлежности спортске медицине, које је она вршила уз накнаду или без накнаде.
Приликом увођења ове услуге, Министарство није узело у обзир чињеницу да грана спортске медицине није присутна у редовном образовном процесу лекара, укључујући и педијатра, нити су икада, колико је то нама познато, организоване било какве едукације у поменутој области
Нама изгледа прихватљиво да сваки изабрани лекар, педијатар или лекар опште праксе прате током превентивних прегледа здравље пацијента, и изјашњавају се о способности учешћа у настави физичког васпитања и школског спорта, а да се посебна здравствена способност, везана за учешће у такмичарским спортовима, изван школе остави у надлежност спортске медицине, управо у најбољем интересу пацијента. Истичемо искуство из праксе,  да се ни кардиолози, који прате дете са одређеним кардиолошким проблемима, никада не изјашљавају о његовим могућности за бављење појединим спортовима са образложењем да је то у надлежности специјалиста спортске медицине.         Додатно, скрећемо пажњу, као професионалци са искуством, да без теста оптерећења за за сваки већи физички напор, што укључује и спортска такмичења, нико не сме са сигурношћу да тврди, и стави свој потпис да је дете потпуно здраво и да може тај напор да издржи, док Завод за спорт и медицину спорта Републике Србије наглашава да се тест оптерећења може вршити само уз сагласност родитеља због потенцијалних ризика који носи са собом. Логично да се тако не може ни од изабраних лекара очекивати да преузму толику одговорност у постојећим условима.
Поново напомињемо да је овај популизам заснован на неоснованим, и нереалним очекивањима, заснован на намери да се шири спектар бесплатних услуга, под плаштом бриге о деци заправо супротна како интересима пацијената тако и развоја спорта уопште.
Молимо Вас да размотрите и усвојите наше примедбе и сугестије у најкраћем могућем року, и вратите надлежност за утврђивање посебне здравствене способности деце за бављење спортом искључиво у надлежност специјалиста спортске медицине.
У супротном, с обзиром да сматрамо да је у питању нарушавање права пацијента, на адекватну здравствену заштиту што је сматрамо битније од тога да ли је бесплатна, и поготово јер су у питању деца и ради заштите њихових интереса, ми ћемо се овим поводом обратити како јавности тако и Заштитнику права грађана.
У ПРИЛОГУ:

Мишљење Републичке стручне комисије за примарну здравствену заштиту поводом разматрања Предлога правилника о допунама

Табеларни приказ стања и плана специјализације спортске медицине на дан 30.06.2016. године

Београд, 07.11.2016.године
Потпреседник СЛФС за Примарну здравствену заштиту
Др Славица Софронић
специјалиста медицине рада
Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије
Др Раде Панић
спец. aнестезије и реаниматологије
Допис можете преузети овде:

Допис, спортска медицина

 

 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!