Правилник о искључењу
May 29, 2018
На основу члана 119. Посебног колективног уговора за здравствене установе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе („Службени гласник РС”, бр. 1/2015, Споразум – 3/2018) – и на основу Статута Синдиката лекара и фармацеута Србије, на седници одржаној дана 27.04.2018. године, Главни одбор Синдиката лекара и фармацеута Србије доноси
ПРАВИЛНИК О ИСКЉУЧЕЊУ
I УВОД
Члан 1 .
Овим правилником уређује се поступак, надлежност и разлози за искључење члана из Синдиката лекара и фармацеута Србије (у даљем тексту: СЛФС), а у вези са тим и евидентирање искључених чланова.
Искључење члана
Члан 2.
Искључење члана из СЛФС један је од начина престанка чланства у СЛФС предвиђених Статутом.
Престанком чланства престају сва права и захтеви у односу на Синдикат и синдикалну имовину.
Повраћај чланарине је искључен.
Разлози за искључење члана
Члан 3.
Мера искључења из СЛФС може се изрећи члану:
1. када делује супротно Статуту СЛФС,
2. када на било који начин штети угледу Синдиката,
3. када континуирано наноси материјалну штету Синдикату, односно када је СЛФС са намером начинио штету било које врсте,
4. када делује супротно интересима Синдиката,
5. када злоупотребљава своје својство овлашћеног лица односно представника Синдиката,
6. због непридржавања прописа СЛФС, укључујући и непоштовање Програма и циљева СЛФС,
7. када својим изјавама и понашањем врши притисак и утицај на чланство синдиката,
8. ствара погрешну представу о стварности – доводи у заблуду чланове о СЛФС,
9. када не поштује обавезе предвиђене Статутом СЛФС и другим актима Синдиката,
10. из других оправданих разлога.
Надлежност
Члан 4.
Одлуку о искључењу из чланства СЛФС доноси Извршни одбор основне организације СЛФС (у даљем тексту: ИО ОО СЛФС) из које је члан чије се искључење предлаже или Главни одбор СЛФС (у даљем тексту: ГО СЛФС), уз обавезу да образложену одлуку у писаној форми достави искљученом члану.
ИО ОО СЛФС и ГО СЛФС су органи/тела за спровођење поступка искључења (у даљем тексту: надлежни органи/тела), који одлуку из претходног става доносе након спроведеног поступка и по правилима предвиђеним у овом правилнику и правилницима који уређују њихов рад.
Члан 5.
О искључењу члана из чланства у СЛФС надлежни орган/тело доноси одлуку простом већином гласова присутних чланова органа.
II ПОСТУПАК ИСКЉУЧЕЊА
Покретање
Члан 6.
Поступак за искључење члана се може покренути на иницијативу ИО ОО СЛФС или по пријави било ког члана основне организације из које је члан чије се искључење предлаже уколико се поступак води пред ИО ОО СЛФС.
Поступак за искључење члана се може покренути на иницијативу ГО СЛФС или по пријави било ког члана СЛФС уколико се поступак води пред ГО СЛФС.
Члан 7.
Иницијатива односно пријава се подноси писано органу који спроводи поступак или усмено на записник који се том приликом сачињава.
Иницијатива односно пријава обавезно садржи: име и презиме члана чије се искључење предлаже, опис поступка члана који води искључењу из чланства – разлози за искључење члана, околност која указује на основаност сумње да постоји наведени разлог за искључење, докази и потпис подносиоца.
Рок и застарелост
Члан 8.
Иницијатива односно пријава може се поднети надлежном органу од дана сазнања за постојање разлога за искључење из члана 3. и ово право не застарева.
Поступак
Члан 9.
1) Поступак по Пријави члана
Пријава се подноси директно председнику ИО ОО СЛФС или председнику ОО СЛФС из које је члан чије се искључење прелаже односно председнику ГО СЛФС преко канцеларије Централе СЛФС.
Председник ГО СЛФС односно председник ИО ОО СЛФС обавезан да одлучивање о Пријави уврсти у дневни ред своје прве наредне седнице, а претходно прикупљени материјал достави члановима на разматрање.
Ако ГО СЛФС или ИО ОО СЛФС сматра да наводи из Пријаве не дају основа за вођење поступка, донеће одлуку којом одбацује пријаву као непотпуну или недозвољену.
Ако ГО СЛФС или ИО ОО СЛФС сматра да наводи из Пријаве дају основа за вођење поступка, донеће одлуку којом покреће поступак за искључење члана.
У случају из става 4. овог члана ГО СЛФС односно ИО ОО СЛФС дужан је да се састане или путем средстава телекомуникације одржи седницу (расправу) у најкраћем могућем року, а најкасније у року од 45 дана од дана доношења одлуке о покретању поступка за искључење члана.
У том року надлежни орган/тело мора да прибави све релевантне доказе и на седницу (расправу) обезбеди учешће или, у случају оправдане немогућности присуствовања, писано изјашњење члана чије се искључење тражи.
Оправданост цени надлежни орган/тело у сваком конкретном случају.
2) Поступак по иницијативи надлежног органа/тела
Када се поступак покреће по иницијативи органа који је надлежан за вођење поступка на седници на којој је усвојена иницијатива, којом је покренут поступак, одређује се дан на који се заказује расправа, која се мора одржати у року од 90 дана од усвајања иницијативе и на коју се обавезно позива члан чије искључење се предлаже.
У случају оправдане немогућности присуствовања, писано изјашњење члана чије се искључење тражи, мора бити достављено најмање три дана пре одржавања седнице (расправе), како би се чланови могли упознати са садржином исте.
Оправданост цени надлежни орган/тело у сваком конкретном случају.
Расправа
Члан 10.
На расправу се обавезно позивају предлагач и члан чије се искључење предлаже.
На расправи се читају наводи из пријаве односно образлаже иницијатива, саслушава члан чије се искључење предлаже, односно чита његово писано обраћање и изводе други докази који доводе до правилног утврђења чињеница.
У случају неоправданог изостанка са заказане расправе уредно позваног члана чије се искључење предлаже или неизјашњења у остављеном року, расправа ће се одржати у његовом одсуству по доказима који су до тада приложени.
Расправа је усмена и јавна.
Одлука о искључењу
Члан 11.
По спроведеном поступку ИО ОО СЛФС односно ГО СЛФС доноси:
1. Одлуку о искључењу члана из СЛФС,
2. Одлуку о одбијању пријаве као неосноване или
3. Одлуку о обустављању поступка покренутог по иницијативи органа.
Обавезни део сваке одлуке је писано образложење органа који је доноси.
Одлука се доставља члану поводом чијег искључења је поступак водио ГО СЛФС, основној организацији из које је члан и члану по чијој се пријави поступало.
Одлука се доставља ГО СЛФС и члану поводом чијег искључења је поступак водио ИО ОО СЛФС, као и члану по чијој се пријави поступало.
III ПОСЕБАН ПОСТУПАК
Члан 12.
Изузетно од члана 10. овог правилника, Главни одбор СЛФС може без вођења расправе и спровођења поступка из члана 9. искључити члана из СЛФС уколико је разлог за искључење нека од околности из тачке 3) – 9) члана 3. такве врсте да нарочито тешко повређује интерес и имовину Синдиката.
ГО СЛФС по слободној оцени у сваком појединачном случају цени оправданост и испуњеност услова за искључење у посебном поступку, који се као поступак треба примењивати само у изузетним случајевима.
Поступак из става 1. овог члана, води се искључиво по хитној иницијативи ГО СЛФС.
У случају из претходног члана, ГО СЛФС на седници на којој је усвојио иницијативу, образлаже предлог и расправља о околностима које представљају повреду учињену од стране члана који се искључује из СЛФС, о чему на истој седници доноси одлуку.
ГО СЛФС има обавезу да обавести искљученог члана о донетој одлуци и остави му прописани рок за подношење приговора из члана 17. овог правилника.
IV ЕВИДЕНТИРАЊЕ
Члан 13.
ИО ОО СЛФС и ГО СЛФС су у обавези да Централи СЛФС доставе копије записника, одлуке и другу документацију о спроведеном поступку искључења.
Централа СЛФС води евиденцију искључених чланова.
V НАДЗОР
Члан 14.
Надзор над спроведеним поступцима искључења, као поступцима од значаја за СЛФС, врши Надзорни одбор СЛФС.
На предлог Надзорног одбора СЛФС врши се преиспитивање Одлука ИО ОО СЛФС и ГО СЛФС.
VI ПРАВНИ ЛЕКОВИ
Члан 15.
На одлуке о престанку чланства, могу се изјавити правни лекови – жалба и приговор, у роковима одређеним Статутом.
Жалба Главном одбору СЛФС
Члан 16.
На одлуку ИО ОО СЛФС о искључењу из чланства, члан може изјавити жалбу Главном одбору СЛФС у року од 15 дана од дана достављања Одлуке.
Главни одбор СЛФС је дужан да жалбу размотри и о њој одлучи на свом првом заседању, а најкасније у року од три месеца.
Главни одбор СЛФС је дужан да своју писану одлуку по жалби достави члану и ИО ОО СЛФС.
Приговор
Члан 17.
На одлуку Главног одбора СЛФС о искључењу из чланства, искључени члан може изјавити приговор који упућује Главном одбору СЛФС, преко Централе СЛФС, у року од 15 дана од дана достављања предметне Одлуке.
Председник Главног одбора дужан је да о постојању околности везаних за искључење, затражи мишљење Извршног одбора Основне организације СЛФС из које је искључени члан, као и мишљење Надзорног одбора СЛФС у примереном року.
Председник Главног одбора је обавезан да одлучивање о Приговору члана уврсти у дневни ред прве наредне седнице Главног одбора СЛФС и претходно прикупљени материјал достави члановима на разматрање.
Главни одбор СЛФС је дужан да своју писану одлуку по приговору достави члану и ОО СЛФС из које је члан.
Жалба Скупштини СЛФС
Члан 18.
На одлуку Главног одбора СЛФС, донету у поступку по правном леку искљученог члана, незадовољни члан може изјавити жалбу Скупштини СЛФС.
Одлука Скупштине СЛФС је коначна.
Док траје поступак по Жалби, искљученом члану мирује статус чланства у СЛФС, што подразумева мировање његових права и обавеза предвиђених Сатутом СЛФС.
Члан 19.
Уколико је искључени члан по функцији председник ОО, председник Окружне организације, овлашћени представник синдиката у установи, председник или члан органа синдиката на било ком нивоу организивања, његову функцију у статусу мировања преузима ИО ОО СЛФС, ИО Окружне организације, потпредседник органа или лице које одреди орган чији је члан или ИО ОО СЛФС, а до окончања поступка по Жалби.
Уколико је искључени члан по функцији председник ОО, председник Окружне организације, овлашћени представник синдиката у установи, председник или члан органа синдиката на било ком нивоу организивања, а није покренуо поступак по правном леку, његову функцију до ступања другог лица на његово место преузима ИО ОО СЛФС, ИО Окружне организације, потпредседник органа или лице које одреди орган чији је члан или ИО ОО СЛФС, по протеку предвиђених рокова за подношење правних лекова.
Уколико овлашћени орган или лице одређено од стране органа односно ИО СЛФС не преузме функцију искљученог члана, ГО СЛФС у најкраћем року од сазнања за ту околност поставља повереника који ће обављати функцију искљученог члана у одређеном року, а чија се овлашћења и дужности уређују посебним прописом.
VII МОГУЋНОСТ ПОНОВНОГ УЧЛАЊЕЊА У СЛФС
Члан 20.
Искључени члан не може поново бити члан СЛФС.
VIII ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Надлежност Статутарене комисије СЛФС
Члан 21.
У случају нејасноћа, консултовати Статутарну комисију СЛФС која даје аутентично тумачење нејасних одредби сходно Правилнику којим се уређује њен рад уз обавезу претходног прибављања стручног- правног мишљења.
Члан 22.
Овај правилник ступа на снагу даном доношења на Главном одбору СЛФС и почиње да се примењује од тог дана.
Члан. 23.
Измене и допуне Правилника вршиће Главни одбор СЛФС, у складу са Статутом СЛФС.
У Београду, дана 27.04.2018. године.
Председник Главног одбора
Синдиката лекара и фармацеута Србије
др Владан Станковић
Правилник о искључењу можете преузети овде:
Правилник о искључењу