U kruševačkoj kovid bolnici koja je u nadležnosti
Univerzitetskog kliničkog centra poslednjih dana dogodilo se više teških
situacija, ali i incident o kom treba svaki dan pričati. Neko je
pomešao destilovanu vodu sa dezinfekcionim sredstvom koje se uz vazduh
daje pacijentima na veštačkoj ventilaciji! Pacijentkinja je skočila sa
trećeg sprata i oduzela sebi život, a u istom danu, od 23 osobe koje su u
Srbiji preminule od posledica kovid – 19 čak 10 je bilo iz u ove
bolnice.
Sem podataka koji su objavljeni u pojedinim medijima, nismo uspeli da dobije odgovore od zvaničnika. Nezvanično se govori da tu ima puno propusta, ali je ova bolnica zatvorena za javnost, te su te priče nepotvrđene. Ipak, poslednji događaji bude sumnju.
Što se tiče 10 preminulih u istom danu, od 23 koliko ih je bilo u
čitavoj Srbiji, dr Rade Panić, anesteziolog i predsednik Sindikata
lekara i farmaceuta kaže da je to moguće i da ne mora da bude ništa
čudno, jer sve zavisi od stanja u kojem su pacijenti.
Javnost je ipak najviše zaintrigirana činjenicom da je u destilovanoj vodi koja služi za respiratore, odnosno ovlaživanje vazduha koji koriste pacijenti na veštačkoj ventilaciji nekako dospeo dezinficijens. O kojem je tačno reč, nije poznato, ali je, prema izjavi koju je Južnim vestima dao direktor UKC Niš dr Zoran Perišić, tokom sipanja u drugi respirator primećen neuobičajni miris i tada je obustavljeno dalje sipanje.
– Odmah su zaustavili dalje prema pacijentima da se to koristi, nije
bilo uključeno ni kod prvog ni kod tog drugog kad smo zaustavili, tako
da nikakve posledice po pacijente nije bilo, jer praktično to nisu
inhalirali – kazao je direktor Perišić.
On je objasnio da tu destilovanu vodu sami spremaju u Kruševcu na delu Nefrologije.
-I u pripremi te destilovane vode desilo se da posuda, u kojoj se sprema ta destilovana voda, od deficijensa kojim se čisti svaki put, naravno pre nego što se to radi, nije bila dovoljno dobro oprana. Prilikom sipanja već kod drugog pacijenta primetili, osoblje koje je to radilo, da iako ima iste fizičke karakteristike, da postoji miris, koga kod destilovane vode nema- objasnio je dr Perišić i dodao da je lično izvršio kontrolu, a das u za svaki slučaj povukli svu već pripremljenu vodu.
Za dr Panića, ova izjava je vrlo nelogična, jer je respirator jedan
zatvoren sistem, a destilovana voda se brzo sipa, pa je malo neobično da
miris nisu osetili oni koji je prave, već oni koji su je sipali.
-Direktor UKC Niš se ni najmanje nije snašao, ako je imao nameru da obmani javnost kada je izjavio ono što je preneto u tekstu. Istovremeno vrlo je upitno da li je on kompetentan za nadzor i uopšte gde je vršio nadzor, tamo gde se proizvodi sredstvo, ili gde je sipano. Suluda je uopšte priča da je dezinficijens mogao da se nađe u destilovanoj vodi i nelogično je da su ga osetili oni koji sipaju, jer je reč o zatvorenom sistemu, a sam proces sipanja destilovane vode u posudu se prebrzo odvija- objašnjava za Direktno.rs dr Panić.
Katarina iz Kruševca kaže za naš portal da se svašta priča po gradu o
ovoj bolnici, a ona je lično marta ove godine zamoljena od strane
jednog rođaka da odnese stvari jednom pacijentu koji je iz zapadne
Srbije.
– Rekli su mi da su mu pre tri dana nekako dostavili paket i zamolili mu da mu odnesem još neke stvari. Kada sam upila i otišla da ih predam, videla sam kesu kojaje namenjena tom čoveku i doneta pre tri dana, jer se sve stvari za pacijente predaju u jednoj prostoriji. Napravila sam haos, jer nisam mogla da verujem da mu nisu dostavili ni prvi paket. Tokom dana, posle moje reakcije dobio je oba – kaže Katarina i dodaje da je na žalost ta osoba na kraju preminula.
Ova bolnica napravljena je za četiri meseca krajem prošle godine i lično je otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarem i direktorom BIA Bratislavom Gašićem. Kako je tada objavljeno na zvaničnom sajtu predsednika Srbije ima 500 postelja, 150 na intenzivnoj nezi, što je 150 monitora, respiratora.
Obaveštavamo vas da je u petak 13.12.2024. godine održan štrajk Apoteke Beograd ispred Doma zdravlja Vračar, u kojem se nalazi sedište Apotekarske ustanove Beograd. Zaposleni ove zdravstvene ustanove se suočavaju sa ogromnim problemima u ostvarivanju svojih prava na rad i zaradu jer je stanje svedeno na borbu za goli opstanak. Ličnim prisustvom iz Republičke organizacije…
Sindikat lekara i farmaceuta Srbije je uputio Zahtev za preispitivanje rada sistema za obračun zarada u javnom sektoru “ISKRA” i ispravku obračuna za mesec december 2024. godine Ministarstvu finansija – Koordinacionom telu za praćenje realizacije implemetacije Centralnog informacionog sistema za obračun zarada u javnom sektoru i Sektoru za digitalizaciju u oblasti finansija.
Na telefonskoj sednici Glavnog odbora Sindikata lekara i farmaceuta Srbije koja je održana dana 18.12.2024. godine jednoglasno je odlučeno da Sindikat lekara i farmaceuta Srbije pruži podršku studentima, kao i da se uputi pismo podrške.