ХИТНИ Захтеви и препоруке Синдиката лекара и фармацеута Србије

ХИТНИ Захтеви и препоруке Синдиката лекара и фармацеута Србије

ХИТНИ Захтеви и препоруке Синдиката лекара и фармацеута Србије

Синдикат лекара и фармацеута Србије сматра да је здравствена ситуација у држави алармантна! Страдају грађани, страдају здравствени радници, страдају млади. Замолили смо грађане да нам се придруже, да нам помогну у овој борби својим понашањем. Многи то и раде свакодневно. Неповерење према званичницима је огромно. Створена је дихотомија у ставовима, објавама, грађани не знају у шта и коме да верују.

Морамо бити свесни да данас нема назад, нема виртуелне реалности, нема UNDO, нема премотавања, реклама, већ један РЕАЛНИ филм, који се снима у садашњем времену, без написаног сценарија.

Напишимо наш сценарио! Будимо држава у којој су грађани и здравствени радници и пацијенти написали наш „српски сценарио“, са срећним крајем. Крајем вируса и почетком нормализације живота и животних прилика.

Држава „живи“ од привреде, да, али исту ту државу чине људи. Поред територије и суверености, неопходан је трећи, основни елемент – становништво. Здравље и живот су неприкосновени и морају бити изнад сваког материјалног и економског интереса. Поштујмо живот, сачувајмо Србију!

Обраћамо се насловљеним органима/телима/, обраћамо се непобројаним појединцима који имају било каквог утицаја на рад и доношење одлука у држави – ПОМОЗИТЕ НАМ!

1. ЗАХТЕВИ: Хитно ОБЕЗБЕДИТИ ДОВОЉАН БРОЈ PCR ТЕСТОВА И ОПРЕДЕЛИТИ ИХ ЗДРАВСТВЕНИМ УСТАНОВАМА ПО ШТО ХИТНИЈЕМ ПОСТУПКУ.

ОБЈАВЉИВАТИ са колико PCR тестова располаже који округ у држави Србији на дневном нивоу, као и које лабораторије узоркују тестове за те округе.

ОБЈАВИТИ колико PCR тестова има на нивоу целе државе, без урачунавања серолошких брзих тестова.

Тзв. брзи тестови су се показали непоузданим. Истичемо да је у овој борби изузетно важна, ако не и најважнија информисаност и поузданост! Сматрамо да је паметније уложити у поуздане (можда коректније рећи: поузданије) тестове, него набављати сигурно непоуздане тестове. Информације које се јавности пласирају преко медија јесу да Република Србија има обезбеђених преко 200.000 тестова, на шта не указују наша сазнања „са терена“, одакле добијамо само податке о недовољном броју тестова (PCR тестова!) и проблемима до којих том приликом долази.

2. УСТАНОВИТИ ОБАВЕЗУ ТЕСТИРАЊА ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ПО ПРОШИРЕНИМ ИНДИКАЦИЈАМА.

Не треба посебно образлагати важност овог захтева. Директни свакодневни контакт са пацијентима у ситуацији у којој се не може знати ко су носиоци COVID – 19 довољно говори о разлозима за хитно установљавање овакве обавезе.

С тим у вези, хитно испитати и изменити алгоритме који се сада примењују јер су управо они разлог НЕДОВОЉНОГ тестирања (тестирање по изузетно суженим индикацијама)  и НЕПОУЗДАНОГ (предвиђање коришћења тзв. брзог теста)!

3. Ојачавање капацитета постојећих мрежа дијагностичких микробиолошких лабораторија. Унапређење и организација рада лабораторија. Резултати тестова морају стизати брже до установа и тестираних.

Због чега се на резултате тестова чека 5-10 дана? Тај период, период од појаве симптома (јављања лекару, тиме и тестирања), до добијања резултата је пресудан период у трансмисији вируса, како указују све анализе до сада. У вези са тим, УЧИНИТИ ТРАНСПАРЕНТНИМ разлоге за чекање, пре свега.

ОЈАЧАТИ капацитете лабораторија и ОБЕЗБЕДИТИ раније добијање резултата.

УЧИНИТИ ТРАНСПАРЕНТНОМ листу лабораторија које раде анализу и број узорака које ураде на дневном нивоу.

4. Унапређење и организација рада у здравственим установама. У свим здравственим установама увести рад у турнусима (једне недеље једна група здравствених радника – тим, друге недеље друга група односно тим, или смена тимова односно група на пар дана) како би што мањи број запослених рад обављао истовремено у једној просторији, односно у делу/објекту, као и из разлога преко потребног одмарања запослених. На тај начин би, уколико један тим, нпр. на примару, дође у контакт са зараженим, само тај један тим ишао у изолацију, други би био доступан за пружање здравствене заштите, чиме се штити здравствени систем у целини.

Такође, и без налога и мера, сами можете заштитити своје запослене. Најпре, организацијом рада – допуном општег акта– правилником о раду или посебним колективним уговором можете предвидети да сви који посао могу обављати од куће, да то и чине, посебно здравствени радници који спадају у категорије које се сматрају ризичним/угроженим (дијабетес, астма, хронична опструктивна болест плућа, малигнитет, имуносупресивна терапија, кардиоваскулалрни проблеми).

Да се запослени који спадају у ризичне групе заштите повлачењем на места где нема никаквог контакта са зараженима.

5. ОБЕЗБЕЂИВАЊЕ ОПРЕМЕ ЗА ЛИЧНУ ЗАШТИТУ У ДОВОЉНОМ БРОЈУ за све запослене у здравственим установама! Спроводити СМУ Батута од ашрила 2020. године!

Учинити транспарентним стање и потребе сваке здравствене установе. Предлог наведен у тачки 8.

6. Хитно решити проблем и унификовати HELIANT базу за унос података потврђених случајева инфекције вирусом COVID – 19. Постоје четири различите шифре којима се означава лице са потврђеним тестом на исту инфекцију, различито од града до града, од установе до установе

  • Дијагноза U07.1 COVID – 19, вирус идентификован- ову шифру треба користити када је COVID – 19 потврђен лабораторијским тестирањем без обзира на тежину клиничких знакова или симптома. Користити додатну шифру, уколико је потребно, да се идентификује пнеумонија или друге манифестације. Међутим, дијагноза U07.1 се обележава као прва дијагноза (да би ушла у морбидитет) али НИЈЕ ПРИМАРНА тј. не треба да буде основ за фактурисање нити упућивање на стационарно лечење, као ни узрок или главна дијагноза за хоспитализацију.
  • Дијагноза U07.2 COVID – 19, вирус није идентификован а постоји сумња на обољење – ову шифру треба користити када је COVID – 19 дијагноза постављена клинички или епидемиолошки али је лабораторијско тестирање неодређено или није урађено. Користити додатну шифру, уколико је потребно, да се идентификује пнеумонија или друге манифестације.
  • Дијагноза B34.2 инфекција узрокована коронавирусима, неозначено место
  • Дијагноза B97.2 – коронавирус као узрочник болести класификованих у другим поглављима
  • Дијагноза U04.9 – тежак акутни респираторни синдром [SARS], неозначен

7. ПОЈАЧАТИ епидемиолошки надзор! Пратити и ТЕСТИРАТИ најближе контакте заражених а поготово преминулих.

8. ТАЧНО И БЛАГОВРЕМЕНО ИНФОРМИСАЊЕ КАО ПРАВИЛО без могућности постојања изузетака.

– Објављивање информација о зараженим здравственим радницима и запосленима у здравственим установама, по градовима, на дневном нивоу.

–  На сајту сваке здравствене установе објављивати податке о броју тестираних, позитивних и негативних. о укупном броју исправних респиратора којима располаже установа, броју заузетих респиратора, са подацима на дневном нивоу.

–  На сајту сваке здравствене установе објављивати податке о стању опреме за личну заштиту, са стањем употребе на дневном нивоу, шта недостаје  (искључиви циљ је помоћ! Искључиви резултат коју установа може имати је корист)

ПРЕПОРУКЕ

1. Не потенцирати причу о колективном имунитету, јер се показало да се вирусом поново може заразити исто лице по протеку одређеног периода. За сада СЗО држи да је реч о периоду од неколико месеци, најновије 8 (осам) недеља имунитета. Учиннити транспарентиним број случајева поновног заражавања вирусом COVID -19.

2. Пооштравање казни за неношење опреме за личну заштиту (заштитне маске), за непоштовање прописане физичке дистанце.

3. (ПОСТОЈАНИ) ПЛАН рада НЕ-COVID установа! Хронични болесници не смеју бити занемаривани. Ангажовати капацитете приватних установа за збрињавање ових пацијената о трошку РФЗО.

4. Дезинфикација и појачана хигијена установа! Обавезно обезбеђивање сапуна, убруса, дезифицијенаса, јер се испоставило на терену да мањка и тих основних средстава.

5. Отварање СОС вртића. Случајеви деце позитивних родитеља којима је потребна хоспитализација су остављени да висе у ваздуху, због чега се један од родитеља не одлучује да пријави тешке симптоме и одлучује се да са јаком пнеумонијом остане код куће. Ово питање се мора институционално и систематски решити што хитније!

6. Мере обавезног физичког дистанцирања у угоститељским објектима.

7. Могућност рада од куће, дати препоруку послодавцима да (где је могуће) пропишу својим општим актима ову могућност, док год је проглашена епидемија заразне болести COVID -19.

8. УПОЗНАТИ грађане (тиме послодавце и засполене) са Правилником о превентивним мерама за безбедан и здрав рад за спречавање појаве и ширења епидемије заразне болести, који је донео Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а који је ступио на снагу 11.07.2020. године.

МОЛИМО ПОЛИТИКУ И ПОЛИТИЧАРЕ ДА СЕ УЗДРЖЕ ОД МЕШАЊА! ЗА ЦЕО НАРОД БИ БИЛО БОЉЕ ДА СЕ УОПШТЕ НИСТЕ МЕШАЛИ У НАШ ПОСАО.

МОЛИМО ДИРЕКТОРЕ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА ДА ПРВО БРИНУ О ЗДРАВСТВЕНИМ РАДНИЦИМА И ПАЦИЈЕНТИМА, А ТЕК ОНДА О ДИРЕКТИВАМА.

Београд, 16.07.2020.године

Синдикат лекара и фармацеута Србије
председница Главног одбора СЛФС,
др сц. мед. Горица Ђокић

Захтеви и препоруке су послати Министарству здравља, Кризном штабу и Влади РС.

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!