Записник са седнице Главног одбора СЛФС одржане 06.10.2017. године
October 25, 2017
Седница Главног Одбора Синдиката лекара и фармацеута Србије заказана за 06.10.2017.године одржана је у просторијама Централе СЛФС у ул. Јове Илића бр.55 у Београду са почетком у 12.15 часова.
Током седнице вођен је аудио запис путем диктафона.
На почетку Седнице утврђен је број присутних чланова ГО СЛФС, те је потписом и прозивком утврђено да је присутно 20 (двадесет) чланова од укупног броја 24 (двадесет четири), те да постоји кворум за одржавање исте.
Седници је присуствовао и др Горан Тојага, члан Надзорног одбора СЛФС.
Предложени дневни ред је усвојен једногласно, те се кренуло са радом по тачкама дневног реда.
Прва тачка дневног реда односила се на усвајање Записника са претходне седнице ГО СЛФС од дана 21.07.2017.год. Записник је усвојен једногласно.
По другој тачки дневног реда, која се односила на предлоге допуна дневног реда, предлагачи су образложили своје предлоге, након чега се о њима и гласало. Предложене допуне су прихваћене једногласно, чиме су инкорпорисане у дневни ред седнице.
У наставку седнице присутнима се обратио Драган Марјановић, испред Конфедерације слободних синдиката Србије и образложио вид свог ангажмана и могуће облике помоћи Синдикату лекара и фармацеута Србије. Након његовог излагања повела се активна дискусија о тренутним проблемима и могућим видовима активности синдиката.
Др Славица Софронић је обавестила присутне о активностима Тима за Примарну здравствену заштиту, o упућеним дописима на адресу Владе Републике Србије (премијерки Ани Брнабић) и Лекарској комори Србије, као и одговорима који су том приликом добијени. У наставку излагања (као допунска тачка дневног реда) Др Софронић предложила је активности које СЛФС треба да предузме поводом најаве доношења више закона који се тичу положаја запослених у здравству, превасходно Закона о запосленима у јавним службама. Констатовано је да се наведени Закон односи само на одређене јавне службе, те да највише погађа здравство и просвету, а да је већина осталих јавних служби (полиција, судство, војска) изузета из наведеног Закона. Тиме су здравствени радници не само доведени у неравноправни положај у односу на друге, већ је и бројним одредбама најављеног Закона положај егзистенција свих запослених у здравству доведена у питање. Предложено је да се тражи изузимање здравствених радника из Закона о запосленима у јавним службама (најбоље повлачење закона), затим је отворен разговор о кадровској политици у здравству, недостатку лекара, и све већим обавезама оних који сада раде, као и разговор о предложеним платним разредима у којима су лекари срамно ниско рангирани. Писмо захтева саставиће др Раде Панић, др Славица Софронић и др Јадранка Боснић, те ће исто бити уручено Влади Републике Србије, Министарству здравља, Канцеларији Међународног монетарног фонда, Канцеларији за европске интеграције, Лекарској комори Србије, РФЗО и осталим релевантним институцијама.
Др Јован Костић је предложио да СЛФС поново организује протест испред Владе Републике Србије и то пре одржавања наредне седнице ГО СЛФС, али овај предлог није прихваћен.
За предлог др Мирославе Димитријевић и др Мирољуба Стефановића, да се пре одржавања наредне седнице ГО СЛФС протестно писмо са раније наведним захтевима (1. изузимање здравствених радника из Закона о запосленима у јавним службама, 2. промена досадашње кадровске политике и запошљавање нових лекара, и 3. измена предложених платних разреда) преда Влади Републике Србије, Министарству здравља, Међународном монетарном фонду и Канцеларији за европске интеграције, гласала је већина присутних, те је предлог усвојен.
Следећа тачка дневног реда била је резервисана за извештај о активностима СЛФС у протеклом периоду, периоду између две седнице, и то са посебним освртом на одређена питања попут финансијске ситуације у СЛФС. Прочитан је списак ОО СЛФС које су прихватиле обавезу да потпишу Уговор о измирењу финасијских обавеза према Централи СЛФС (с обзиром на то да у претходном периоду нису измириле своје финансијске обавезе) као и списак оних ОО СЛФС које се нису одазвале на захтев Централе. Прочитано је писмо др Грозданова, једног од ревизора одређених од стране ГО СЛФС за обављање ревизорске контроле у две ОО СЛФС – ДЗ Земун и ДЗ Нови Београд, као и одговорима које је добио на своје оправдане захтеве. Др Мирослава Димитријевић, такође овлашћена од стране ГО СЛФС да обави ревизорску контролу, обавестила је присутне о разговору који је обавила са др Љиљаном Томашић, председницом суспендоване ОО КБЦ Земун и секретаром ГОБ СЛФС, Дарком Ђурићем.
Др Раде Панић, председник СЛФС, предложио је да др Мирослава Димитријевић, др Љубиша Стојиљковић и др Ненад Стајић, наставе преговоре са представницима ОО СЛФС из Београда, што је прихваћено већином гласова.
Прочитане су Молбе две ОО СЛФС- Молба ОО СЛФС ДЗ Ваљево од дана 18.09.2017.год. за паузу у враћању рата из Уговора о зајму, што је једногласно прихваћено, као и Молба ОО СЛФС ДЗ Лесковац о измирењу финансијских обавеза према Централи, у вези које Молбе је констатовано да је потребна претходна правна анализа и мишљење.
Др Раде Панић, председник СЛФС, обавестио је присутне о свом ангажовању у минулом периоду, преговорима са адвокатском канцеларијом Субашић и о њиховом предогу у вези писања Статута, што је тражено на претходној седници. Предлог адвокатске канцеларије Субашић није прихваћен. Др Панић је, такође, обавестио присутне да је обавио разговоре са лицима која су се пријавила за рад на место правника у Централи СЛФС, те је предложио два кандидата. ГО СЛФС изабрао је дипломираног правника Миљу Димитријевић једногласно. Такође је ГО СЛФС, том приликом, једногласно изгласао да се са Миљом Димитријевић буде закључен Уговор ван радног односа, којим се регулише њен рад на одређено време (тачније до 01.12.2017), након чега ће се приступити потписивању Уговора о раду.
Предвиђена тачка дневног реда везана за дискусију о извештају Надзорног одбора СЛФС одложена је с обзиром на то да се нико из НО СЛФС није појавио иако су сви били уредно позвани. Др Горан Тојага, члан НО СЛФС, био је присутан на Седници ГО СЛФС, али није учествовао у изради предметног извештаја тако да присутнима није могао да пружи адекватне податке.
У наредној тачки дневног реда прихваћена је оставка председника ГО СЛФС др Миодрага Алексића, поднета из личних разлога (одласка у иностранство).
Седницом је наставио да председава др Мирољуб Стефановић, потпредседник ГО СЛФС.
Наставило се са дневним редом, према коме је наредна тачка била резервисана за давање налога Централној изборној комисији СЛФС за избор новог председника ГО СЛФС.
Дат је налог Централној изборној комисији СЛФС да распише изборе за место председника ГО СЛФС у складу са Правилником о поступку кандидовања, начину избора и опозива органа Синдиката лекара и фармацеута Србије.
Последња тачка дневног реда односила се на термин заказивања и одржавања наредне седнице ГО СЛФС, за чије одржавање је предложен датум 10.11.2017.године – што је једногласно усвојено.
Седница је завршила са радом у 16.30 часова.
Дана 09.10.2017.године
др Миодраг Алексић, председник ГО СЛФС
др Мирољуб Стефановић, потпредседник ГО СЛФС