Дописи СЛФС упућени коморама здравствених радника, ЗС РС и СЛД са захтевом за заузимање става поводом платних група и платних разреда у здравству

Дописи СЛФС упућени коморама здравствених радника, ЗС РС и СЛД са захтевом за заузимање става поводом платних група и платних разреда у здравству

Дописи СЛФС упућени коморама здравствених радника, ЗС РС и СЛД са захтевом за заузимање става поводом платних група и платних разреда у здравству

Поштовани,
Недавно смо Вам се обратили са примедбама на Предлог вредновања и разврставања у платне групе и разреде у области здравства (у даљем тексту: Предлог). Овим дописом се надовезујемо на поменути. Сматрамо важним и неопходним да се здравствене коморе без одлагања изјасне и заузму ставове по питању предложених платних разреда и платних група. У том циљу обавештавамо Вас о следећем:
1. Министарство за рад, борачка и социјална питања (у даљем тексту: МИНЗРС) нас у свом одговору број: 110-00-697/2018-09 од дана 13.09.2018. године, упућеном на наше примедбе у вези Предлога, најпре, обавестило да нису надлежни за област здравства, већ искључиво за област социјалне заштите. Овом приликом су истакли да јесу надлежни за здравствене раднике који пружају здравствену заштиту корисницима установа социјалне заштите за смештај корисника чији је оснивач Република, односно аутономна покрајина, а чије се плате налазе у систему финансирања преко РФЗО. Према радној верзији вредновања и разврставања радних места у платне групе и платне разреде у области социјалне заштите доктор медицине је разврстан у X патну групу и I платни разред, а доктор медицине специјалиста у XI платну групу и II платни разред. Назначавајући да се у овом систему вредновања промена огледа кроз раст!
Подсећамо да су у Предлогу Радне групе за вредновање радних места у Каталогу радних места у здравству (у даљем тексту: Радна група) коју је именовао Министар здравља Републике Србије (у даљем тексту: МЗ), лекари разврстани у платне групе од IX до XI! Доктор медицине према овом предлогу је разврстан у IX, док је доктор медицине специјалиста у X платној групи!
Према овоме се на пример доктор медицине који ради у социјалној заштити вреднује коефицијентом 4.63 – 4.97, односно у предлогу МИНЗРС је рангиран у X платну групу и I платни разред, поново за разлику од доктора медицине у здравственој заштити који би се према предлогу МЗ сврстао у IX платну групу и III платни разред. Дакле, још један nonsense при вредновању радних места Радне групе за здравство. Вредновањемрадних места здравствених радника у социјалној заштити показује да је вредновање радних места у здравственој заштити итекако корак уназад, чиме се потврђује да се промена огледа кроз пад.
2. Сматрамо да се не сме дозволити да било који лекар буде испод XI платне групе.
Овом приликом Вас подсећамо на члан 14. Закона о систему плата запослених у јавном сектору (“Сл. гласник РС”, бр. 18/2016, 108/2016 и 113/2017) према коме:
У девету платну групу разврставају се радна места нарочито са следећим захтевима:
– обављање стручних или саветодавних послова који обухватају широк обим дужности, решавање сложених проблема који захтевају креативност у раду и флексибилан приступ организацији рада…… За обављање послова захтева се стечено високо образовање у обиму од најмање 240 ЕСПБ, по пропису који уређује високо образовање, почев од 10. септембра 2005. године, односно на студијама у трајању од најмање четири године, по пропису који је уређивао високо образовање до 10. септембра 2005. године. Изузетно, ако обављање послова захтева висок степен креативности који није условљен стицањем одређеног степена образовања, формално стечено високо образовање могу да надоместе одговарајуће компетенције утврђене за обављање тих послова и стечено високо образовање у обиму од 180 ЕСПБ, по пропису који уређује високо образовање, почев од 10. септембра 2005. године, односно на студијама у трајању до три године, по пропису који је уређивао високо образовање до 10. септембра 2005. године.
У десету платну групу разврставају се радна места нарочито са следећим захтевима:
– обављање стручних или саветодавних послова који захтевају иновативност у раду, дефинисање и проверу опција, тумачења и процену у процесу одабира и анализе релевантних информација уз укључивање различитих појединаца и тимова…. За обављање послова захтева се стечено високо образовање у обиму од најмање 240 ЕСПБ, по пропису који уређује високо образовање, почев од 10. септембра 2005. године, односно на студијама у трајању од најмање четири године, по пропису који је уређивао високо образовање до 10. септембра 2005. године. Изузетно, ако обављање послова захтева висок степен креативности који није условљен стицањем одређеног степена образовања, формално стечено високо образовање могу да надоместе одговарајуће компетенције утврђене за обављање тих послова уз стечено високо образовање у обиму од 180 ЕСПБ, по пропису који уређује високо образовање, почев од 10. септембра 2005. године, односно на студијама у трајању до три године, по пропису који је уређивао високо образовање до 10. септембра 2005. године. “
    
      Дакле, тек се у једанаетој платној групи као услов захтева искључиво високо образоање од најмање 240 ЕСПБ, а подсетимо се на ЕСПБ лекара (стоматолога, фармацеута).
Предлог Радне групе је да лекар специјалиста буде у X платној групи, у којој се групи могу наћи и они који имају стечено високо образовање у обиму од 180 ЕСПБ, односно на студијама у трајању до 3 године, што је неприхватљиво! Сматрамо да се лекар специјалиста са 5 или 6 година основних студија и 3 или више година специјалистичких студија (дакле, са минимум осам година образовања) никако не може разврстати у платну групу у којој се поред њега може наћи и неко ко је стекао стручност на трогодишњим студијама !!!

      Молимо Вас да узмете у разматрање наше ставове и напред изречено и предузмете мере из своје надлежности, како бисмо заједно заштитили лекарску струку и повратили поверење у лекарско сутра у Србији!

У Београду, дана 27.09.2018. године.

 

Потпредседница
Синдиката лекара и фармацеута Србије
др Славица Софронић
 
 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!