Poziv na Tišinu
November 21, 2024Poziv možete preuzeti u pdf ovde.
Синдикат лекара и фармацеута Србије, Маглајска 32/8, 11000 Београд | 011/266 51 71 и 066/875 37 03
Autor: Maja Đurić
Celokupni zdravstveni sistem i medicinsko osoblje u bolnicama širom sveta, stavljeni su na, verovatno, najveći test do sada. Lekari, medicinske sestre i tehničari nalaze se u prvim linijama odbrane protiv koronavirusa poslednjih meseci, a aktuelna situacija je u Srbiji otvorila pitanje: da li u srpskim bolnicama ima dovoljno medicinara?
Ministar zdravlja izjavio je će svi koji su do sada u bolnicama radili na ugovor ili volontirali dobiti posao za stalno. Ali, iz strukovnih sindikata poručuju da su pojedini nezaposleni lekari dobili isključivo poziv za volontiranje, ne i zasposlenje.
Oni čine “vojsku” koja vodi rat protiv trenutno najopasnijeg globalnog neprijatelja. Lekari, medicinske setre i tehničari, širom sveta, uprkos svim izazovima sa kojima se susreću u borbi protiv koronavirusa, traže način da ostanu optimistični.
A gotovo da nema zemlje u Evropi koja sada ne traži pojačanje u redovima zdravstvenih radnika. Srbija se već odavno suočava sa deficitom doktora i medicinskog osoblja, a da bi se situacija u bolnicama makar malo popravila, Vlada je donela odluku da se svi koji su u zdravstvenim ustanovama do sada radili na određeno vreme ili volontirali – zaposle, a takvih je – kaže ministar Lončar – 2500.
“Bilo je neophodno napraviti novu organizaciju, obezbediti dovoljno ljudi, obučiti te ljude da rade i ustanoviti sistem koji će da da rezultat. To su deca koja su naša budućnost. Deca koja su bila na specijalizaciji, ljudi koji su bili na ugovorima na određeno vreme. Pozvali smo sve preko Nacionalne službe za zapošljavanje”, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Takvu odluku u Sinidkatu medicinskih sestara i tehničara Srbije pozdravljaju. Za N1 kažu da su godinama unazad upozoravali nadležne da u srpskom zdravstvenom sistemu nema dovoljno kadra. Prema svedočenjima njihovih članova – ugovore na određeno, kako je i obećano, zamenili su ugovori za stalno.
“Nismo brojali – da li je u tih 2.500 koliko je medicinskih sestara, da li je 700 sestara ili 1.000 sestara, ostaje da verujemo ministru, ali ono što znamo jeste da jesu primljene one koje su imale ugovore o privremenim i povremenim poslovima, odnosno takoznavih 100 časova mesečno. To je u sklopu onoga što je bilo u okviru Zakona o zabrani zapošljavanja koji je bio na snazi do decembra 2019. i sada su oni primljeni u stalni radni odnos”, rekla je Dragica Dašić iz Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije.
Ipak, iz Sindikata lekara i farmaceuta ukazuju na to da su direktorima bolnica u celoj Srbiji sada “odrešene ruke” da zapošljavaju zdravstvene radnike i da još nemaju detaljan uvid u to ko se, kako i na koji način zaposlio. U tom sindikatu tvrde da su pojedini nezaposleni lekari pozvani da volontiraju, ali da im zaposlenje nije bilo ponuđeno.
“Imao sam nekih kontakata i kolega koji su se javljali preko socijalnih mreža da su kontaktirani, a oni su na Zavodu za zapošljavanje, da su pitani da li bi volontirali, ali da drugog poziva nije bilo. Oni postavljaju pitanje o čemu se radi i da li je moguće da neko zloupotrebljava ovu situaciju i da imamo neke nepristojne uplive, a u poslednje vreme je toga bilo mnogo, političke uticaje i uticaje moći da bi se došlo do posla u javnim službama”, kaže Rade Panić iz Sindikata lekara i farmaceuta.
Nije potrebno, kaže Panić, da se povlače studenti sa poslednje godine Medicinskog fakulteta, kako je to u borbi protiv koronavirusa učinjeno u Italiji, već samo da se zaposle svi, posebno oni koji su godinama unazad volontirali.
Jer, dodaje: zdravstvenom sistemu u Srbiji i u uobičajnim okolnostima fali oko 2.500 lekara i 8.000 medicinskih sestara i tehničara.
Preuzeto sa sajta rs.n1info.com: http://rs.n1info.com/Vesti/a589516/Ugovori-za-2.500-medicinara-sindikat-neki-lekari-pozvani-samo-da-volontiraju.html