Poziv na Tišinu
November 21, 2024Poziv možete preuzeti u pdf ovde.
Синдикат лекара и фармацеута Србије, Маглајска 32/8, 11000 Београд | 011/266 51 71 и 066/875 37 03
Састанак Тима за примарну здравствену заштиту Синдиката лекара и фармацеута Србије (у даљем тексту: Тим за ПЗЗ СЛФС) је одржан по налогу Главног одбора СЛФС од дана 25.07.2020. године којим се од Тима за ПЗЗ СЛФС тражи да да препоруке Главном одбору СЛФС о најважнјим смерницама за деловање које ће заступати ГО СЛФС и председник СЛФС.
Састанак је одржан 04.08.2020. године са почетком у 21 час, посредством платформе за комуникацију ZOOM, због актуелне епидемиолошке ситуације.
У току састанка вођен је аудио запис.
Састанку су присуствовали:
У другом делу састанка се прикључила и др Горица Ђокић, док је правница СЛФС, такође, била присутна, као техничка и правна помоћ, задужена и за модерирање састанка.
Састанак се одвијао у три сесије (три дела), због временског ограничења ZOOM апликације, која дозвољава 40 минута непрекидне комуникације.
Први део састанка био је резервисан за упознавање присутних чланова Тима за ПЗЗ СЛФС. У другом и трећем делу представљени су проблеми и искуства са терена, давани предлози и препоруке.
Ток састанка:
Први део састанка (прва сесија) – званично отварање састанка, представљање присутних и излагање др Тотха, који је дао предлоге везане за зараде здравствених радника, истичући важност повећања плата, посебно у овој ситуацији. Такође, др Тотх је навео да запослени који раде у COVID условима треба да захтевају издавање решења – анекса, којима им се мењају уговорени услови рада, будући да не обављају рад на свом радном месту, те тиме имају и другачије услове рада – рад са повећаним ризиком, који се другачије обрачунава.
Др Пушић поздравља присутне и истиче да је од изузетне важности да се више људи укључи у рад Тима за ПЗЗ СЛФС.
Др Пешић у почетном обраћању делегира две тачке: информациони систем и тему ужих специјализација запослених у ПЗЗ.
У другом делу представио се остатак присутних чланова и конкретизовани су неки предлози, који су у трећој сесији финализирани.
Др Владан Марковић је предложио груписање проблема по категоријама, тако што би у првој могли говорити о платним разредима и месту лекара у делатности, у другој о условима рада, које обухвата и организација рада и број лекара, трећа би била везана за оптерећење на раду итд. Др Марковић се посебно ангажовао при формулисању закључака у току састанка, што је објављивао и у преписци на платформи.
Др Ђокић се прикључила састанку Тима за ПЗЗ СЛФС у другој сесији, кратко се обраћајући присутнима. Након поздрава, присутнне је усмерила не тему на COVID и ПЗЗ са наглашеним фокусом на тренутну ситуацију, подсећајући на задатак ГО СЛФС – смернице са посебним фокусирањем на COVID ситуацију, пресек стања у ковид амбулантама, шта би могло да се побољша у организацији, како раде, како су плаћени, те и сва друга питања која сматрају ургентним.
Др Пешић је упознала присутне са COVID базом, као и да је нови SOPHIA систем интегрисан ИЗИС, и то од 31.07.2020. године. Обавештава присутне да је вољна направити документ у коме ће бити више речи о информационом систему у здрасвтву, проблемима и могућностима које пружа. Истакнута је важност ужих специјализација на које имају право запослени у ПЗЗ, али се не препознају кроз коефицијент, та да један од задатака буде и истрајавање у борби за остваривање овог права, које треба бити један од задатака у наредном периоду.
Др Хармати је упознала присутне са проблемом у раду сеоских амбуланти које се не могу издвојити као COVID амбуланте, али да се у опису посла мора додати као вероватни и рад са COVID пацијентима, а тиме не само препознат њихов рад кроз увећање зараде, већ и пружена већа заштита приликом контаката.
Др Пушић је истакла добру праксу своје установе (NON COVID) у вези предузетих превентивних мера односно постојања просторије за изолацију у којима пацијенти чекају на пријем, уместо редовних чекаоница. Од помоћи је у установи заузет став да је сваки пацијент потенцијални COVID пацијент. Али је истакла да информацијни систем не омогућава доступност информација, као што је то случај у Београду нпр.
Др Вранић је упутила у тренутно стање у њеној установи, те да се треба радити и на омасовљењу чланства.
Др Трнавчевић је имала техничких проблема са звуком.
Предлози др Славице Софронић објављени на Viber групи су подељени у преписци на ZOOM платформи, те такође укључени у разматрање.
Дискусија је била констуктивна и узпредлоге пристигле на Viber групи и закључцима и препорукама произашлим са састанка Тим за ПЗЗ СЛФС доноси следеће
Препоруке:
Препорука да се хитно свим председницима ОО СЛФС пошаље допис/мејл са захтевом хитности због истека рокова:
Предлози и закључци:
Задужује се:
– др Тотх да закаже и обави разговор за Покрајинксим секретаром за здрасвство;
– др Пешић да сачини документ у вези информационог сустема.
Састанак је завршен у 22 сати 55 минута.
У Београду, 05. август 2020. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ Др Тот Ференц,
спец. пнеумофтизиологије
[1] Доношење Плана примене предвиђено је Правилником о превентивним мерама за безбедан и здрав рад за спречавање појаве и ширења епидемије заразне болести (“Сл. гласник РС”, бр. 94/2020), који је донео Министар за рад, борачка и социјална питања.