Poziv na Tišinu
November 21, 2024Poziv možete preuzeti u pdf ovde.
Синдикат лекара и фармацеута Србије, Маглајска 32/8, 11000 Београд | 011/266 51 71 и 066/875 37 03
Пандемија вируса корона, нажалост, оголила је српско здравство и потврдила проблеме на које Синдикат лекара и фармацеута Србије (СЛФС) годинама указује Министарству здравља и Влади. Реч је пре свега о недостатку медицинског кадра.
Поред тога, упозоравали смо и на недостатак заштитне опреме, апарата, средстава за дезинфекцију и личну хигијену, затим појединих лекова за пратећу терапију оболелих од ковида 19, чега на почетку пандемије није било.
Немамо ни информациони систем који би у Србији регистровао број оболелих, проток лекова и опреме, евиденцију заосталог материјала и лекова у магацинима.
Пандемија је такође оголила и несналажење у руковођењу пандемијом. Кризни штаб није био обавештен о правом стању на терену, попут летошњег погоршања стања у Новом Пазару. На локалу је фалила самоиницијатива како локалног кризног штаба, тако и в.д. директора здравствених установа.
Животе је до сада изгубило 95 лекара и 40 медицинских сестара и техничара, према евиденцији СЛФС. То је огроман број преминулих колега у поређењу са земљама у окружењу. Пазлог за то, по нашем мишљењу, јесте премало здравственог кадра због чега се нису могли релаксирати људи који су радили у црвеним ковид зонама.
Када је реч о зрењанинском здравству, недостаје много тога. Болницу су подигли грађани путем самодоприноса, а од тада ништа капитално није урађено, што се види по изгледу зграде тзв. старе специјалистичке и руинираних амбуланти у месним заједницама.
У општој болници нема довољно медицинских сестара и техничара. Дому здравља треба више изабраних лекара како би могли да се посвете пацијентима дуже од садашњих 15 минута. Овој установи недостају и гинеколози, педијатри, кардиолози, ендокринолог, дијабетолог, радиолог, уз апаратуру попут ултразвука и рендгена, као што је било некада. Тиме би се смањио притисак на специјалисте у болници.
Недостају и специјалисти дечије и превентивне стоматологије и зубни техничари. Пракса показује да је све више старог становништва који не може да оствари право на рехабилитацију зубним протезама, односно на њих чекају и дуже од шест месеци. Исти је случај са децом којој је потребна ортодонтска терапија.
Мора се пронаћи аспект заштите здравља, па тако и повећати број здравствених радника јер ће искушења попут ове пандемије бити још.
Доктор специјалиста Драган Крстић,
председник Окружне организације
и члан Главног одбора СЛФС