Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од дана 21. септембра 2018. године

Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од дана 21. септембра 2018. године

Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од дана 21. септембра 2018. године

      Састанак Тима за Примарну здравствену заштиту Синдиката лекара и фармацеута Србије (у даљем тексту: Тим за ПЗЗ СЛФС) одржан је 21. септембра 2018. године у просторијама Републичке организације Синдиката лекара и фармацеута Србије (у дааљем тексту: СЛФС) у Београду.
Састанку присуствовали:
– др Милица Тодорић,
– др Клара Хармати,
– др Богданка Пушић,
– др Весна Пантелић,
– др Снежана Павков,
– др Славица Софронић,
– др Тања Ђорђевић
и др Јадранка Врањеш Боснић.
       На састанку се расправљало о тренутно актуелним темама везаним за предложене платне разреде и платне групе, као и о предлозима за измену и допуну Посебног колективног уговора чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе (у даљем тексту: ПКУ). Донети су следећи закључци:
     1. Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да СЛФС не сме дозволити да било који лекар буде испод XI платне групе. Предлог Радне групе за вредновање радних места у Каталогу радних места у јавним службама коју је именовао Министар здравља је да лекар специјалиста буде у X платној групи, у којој се могу наћи и они који имају стечено  високо образовање у обиму од 180 ЕСПБ, односно на студијама у трајању до 3 године, што је неприхватљиво! Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да се лекар специјалиста са 5 или 6 година основних студија и 3 или више година специјалистичких студија (дакле, са минимум осам година образовања) никако не може сврстати у платну групу у којој се поред њега може наћи и неко ко је стекао стручност на трогодишњим студијама !!!
     Договорено је да се текст саопштења о разврставању у платне групе и платне разреде проследи члановима СЛФС и свим лекарима уз текст примедби који је већ послат надлежним институцијама и коморама здравствених радника.
     Учесници састанка су се, такође, договорили да направе малу анкету међу својим члановима како би дошли до сазнања у погледу тога шта чланови очекују од СЛФС и да ли су спремни за радикалније протесте односно штрајк. На Главном одбору (у даљем тексту: ГО) СЛФС биће изнети закључци о расположењу лекара са примарног нивоа здравствене заштите у вези предметног питања и уколико чланови ГО СЛФС буду сагласни, анкета се може спровести међу сви члановима СЛФС.

     2. Тим сматра да би СЛФС морао да захтева да се у будућем ПКУ за здравствене установе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправа мора инсистирати да се у случајевима:
– епидемија заразних болести – запосленима у здравственим установама који оболе од заразних болести за време трајања епидемије призна право на накнаду плате за време привремене спречености за рад (боловање) у висини 100% просечне плате у претходних 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад. 
– обољења од малигних болести – запосленима у здравственим установама оболелим од малигних болести признаје се право на накнаду плате у висини од 100% основне плате за месец у коме је запослени одсуствовао са рада због напред наведеног разлога. (Ово право је унето као измена у Посебном колективном уговору за државне органе, што као јасан аргумент треба истаћи при одбрани и оправдању овог става.)
– да се тачно дефинише радна недеља (40-часовна радна недеља, 5 дана у недељи, док би рад у нерадне дане суботом и недељом био плаћен као дежурство).
– да се у делу где се дефинише прековремени рад наведе и прековремени рад лекара у замени (лекар који замењује одсутног изабраног лекара).
Ови захтеви, као и други предлози везани за следећи ПКУ за запослене у здравству требало би што пре да се доставе Републичкој организацији Синдиката лекара и фармацеута Србије да би преговарачи могли да изнесу ставове на преговорима када они почну, или да исте, у писаној форми доставе Министарству здравља Републике Србије. Договорено је да чланови Тима за ПЗЗ СЛФС у што скоријем року доставе своје предлоге за измену и допуну ПКУ.
Неопходно је да  инсистира на очувању стечених права и истраје у борби за још већа права. Тим за ПЗЗ СЛФС ће своје предлоге и захтеве доставити ГО СЛФС.
     3. Проблеми са ИЗИС-ом су у неким установама  присутни и даље. Тим сматра да и даље морамо инсистирати да одговорни за ИЗИС у складу са својим овлашћењима предузму мере ради регулисања комуникације изабрани лекар – специјалистичко консултативне службе виших нивоа здравствене заштите. Проблеми су присутни од самог почетка и СЛФС ће од надлежних тражити да се проблему приступи озбиљно, да се писаним путем јасно изјасне шта спада у чији делокруг рада, како бе се пацијенти поштедели бесконачног ходања на релацији Дом здравља – општа болница и назад. Сматрамо да је крајње време да се регулише комуникација међу лекарима на различитим нивоима здравствене заштите у циљу подизања квалитета услуга и успостављљања бољих односа између лекара и пацијената. До решавања проблема на вишим нивоима. договорено је да се председници ОО СЛФС обрате директорима својих установа. Достављен им је пример једног таквог дописа у коме се захтева регулисање комуникације са специјалистичко консултативним службама установе секундарног нивоа здравствене заштите у складу са важећим прописима.
     4. Чланови Тима за ПЗЗ СЛФС су упознати са радним верзијама дописа, и сагласни су да се они што пре пошаљу. Реч је о следећим захтевима.
Захтев за умрежавање свих државних и приватних здравствених установа у јединствену мрежу здравствених установа Републике Србије;
Захтев за јединственим информационим програмом за вођење медицинске документације за све здравствене установе и јединствени програм за обрачун зарада запослених у здравству.
 
У Београду, дана 24. септембра 2018. године.
 
                                                                                           Потпредседница
                                                                                           Синдиката лекара и фармацеута Србије
                     др Славица Софронић
 
 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!