Панић: Министар није у праву, здравствени систем врло угрожен одласком радника
Панић: Министар није у праву, здравствени систем врло угрожен одласком радника
June 9, 2019Преузето са ТВ Н1: http://rs.n1info.com/Vesti/a490155/Panic-Ministar-nije-u-pravu-zdravstveni-sistem-vrlo-ugrozen-odlaskom-radnika.html
Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Раде Панић оценио је у Дану уживо да министар Лончар није у праву када каже да “Србија нема проблем због одласка лекара и сестара”. “Ово министарство од самог почетка покушава да сруши наш здравствени систем. Јако је угрожен одласком здравствених радника, министар није у праву”, каже Панић.
Говорећи о изјави министра здравља Златибора Лончара да “Србија нема проблем због одласка лекара и сестара”, Панић је рекао да министар није у праву, те да је здравствени систем јако угрожен одласком здравствених радника.
Како каже Панић, први захтев Синдиката лекара и фармацеута Србије је да се испуни законска обавеза, односно норматив колико здравствених радника треба да буде запослено.
“Свуда је у неким стратегијама и лепим жељама које се пишу на сајту Министарства, све се односи на државно здравство. То је дискриминација коју Министарство упорно прави, игнорише колеге, сектор који је приватан”, каже Панић.
Како каже, “у Србији се и даље мути вода, доносе се закони по убрзаном поступку”.
“Не улази се у суштину, мора да функционише један систем. Нажалост, ова власт никада не излази са нечим што је план и програм, што је проверено, што ће дати резултат, већ пробају, па ако прође, прође, а ако не, ником ништа”, каже он.
Како је рекао, “да бисте анестезиологу у болници рекли “добар дан”, то у државном здравству кошта 21.000″.
“Ово министарство од самог почетка покушава да сруши наш здравствени систем. Јако је угрожен одласком здравствених радника, министар није у праву”, каже Панић.
Панић сматра да је чекање на прегледе резултат недостатка кадра.
“Има и лоше организације, да се не лажемо, али првенствено недостатак кадра”, каже.
Истиче да је тешко организовати један тако гломазан систем ако немате довољан број извршитеља.
“Они који руководе и организују здравствену службу праве криминогену атмосферу и могућност за корупцију”, каже.
Како каже, издвајање за здравство у Србији је највеће у Европи, а и шире, али се новац не распоређује рационално.