Poziv na Tišinu
November 21, 2024Poziv možete preuzeti u pdf ovde.
Синдикат лекара и фармацеута Србије, Маглајска 32/8, 11000 Београд | 011/266 51 71 и 066/875 37 03
Sumnje javnosti da je broj preminulih i zaraženih koronom u Srbiji značajno veći od zvanično objavljenih podataka dodatno su ojačane nakon teksta koji je objavio istraživački portal Birn, na osnovu uvida u zvanični državni informacioni sistem Covid19.
Autor: Milica Radenković
Birn tako navodi da su „od 19. marta do 1. juna 2020. od virusa korona umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period, koji iznosi 244“. Ovaj portal takođe ističe da se „broj zaraženih poslednjih dana prošle nedelje kretao između 300 i 340 dnevno, što daleko nadmašuje zvanične podatke od 97 novoobolelih.“
I dok su članovi Kriznog štaba u izjavama medijima objasnili razliku u broju preminulih između zvaničnih podataka i podataka koje iznosi Birn, niko se zvanično nije osvrnuo na razliku u broju zaraženih.
Imunolog Srđa Janković u izjavi za portal nova.rs kazao je da „nije svaka preminula osoba s pozitivnim nalazom na kovid 19 samim tim i preminula usled kovida 19“.
– Smrtni ishod kovid-19 podrazumeva da su kliničke manifestacije ili komplikacije infekcije koronavirusom bitno ili presudno doprinele smrtnom ishodu. Osobe koje preminu od svoje osnovne bolesti, nezavisno od toga što su inficirane virusom, ne ubrajaju se u žrtve kovid 19, kazao je Janković.
On međutim juče nije odgovorio na pitanje Danasa kako objašnjava razlike između podataka Birna da je prošle nedelje bilo po danima oko 300 zaraženih i zvaničnih brojki koje su se dnevno kretale oko 90. Na naše pozive juče nisu odgovorili ni ostali članovi Kriznog štaba – epidemiolozi Branislav Tiodorović i Vladimir Petrović.
Na drugoj strani lekari sa kojima je Danas juče razgovarao istakli su da je kod vođenja statistike umrlih važno napraviti razliku ko je od pacijenata zaraženih kovidom 19 preminuo od virusa a ko od svoje osnovne bolesti, istakavši istovremeno da iskustva lekara iz zdravstvenih ustanova pokazuju da je poslednjih dana zaista povećan broj inficiranih.
Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić još je upozorio i da je trenutno stanje kao na početku epidemije, te da nema dovoljno ni PCR testova ni zaštitne opreme.
Komentarišući objašnjenje koje je pružio Krizni štab o razlici u broju umrlih između zvaničnih podataka i podataka koje je izneo Birn, a na osnovu uvida u Kovid sistem, Slobodan Savić, profesor sudske medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu, kaže za Danas da mu ovo objašnjenje „deluje logično“.
On međutim dodaje da je veliko pitanje kako se u statistici umrlih vode osobe koje su pored korone imale i neko hronično oboljenje, te šta se u tom slučaju navodi kao uzrok smrti.
– Osoba može da ima korona virus i da umre od nekog drugog uzroka. Da bi se moglo reći da je osoba umrla od kovida 19, potrebno je da postoji klinička i rendgenska slika koja ukazuje na zapaljenje pluća, često komplikovano razvojem akutnog respiratornog distres sindroma. Ako smrt nastupi kod obolelih od kovida koji imaju blage ili nikakve simptome, ona ne mora biti nužno uzročno povezana sa ovom virusnom infekcijom, već ta osoba može da premine od nekog drugog uzroka – kaže profesor Savić.
On međutim ističe da stvari nisu crno-bele kada preminu kovid pozitivne osobe sa hroničnim oboljenjima.
– Vi možete da imate osobe sa hroničnim oboljenjima koje su obolele od kovida. Ako takva osoba premine, postavlja se pitanje šta je uzrok smrti, odnosno da li je u ovom slučaju kovid potencirao već neko od postojećih oboljenja zbog čega je usledila smrt. Recimo dijabetes može da bude glavni uzrok smrti, a kovid doprinoseći uzrok. Problem je koliko možete na osnovu kliničke slike, a bez obdukcije, koja se uglavnom ne radi kod obolelih od korone, oceniti tačan uzrok smrti, ističe Savić, dodajući da bi bilo dobro za sve osobe koje su preminule, a kod kojih je bila dokazana infekcija korona virusom, tačno ispitati uzroke smrti i proveriti da li su oni napisani u skladu sa Međunarodnim vodičem za kodiranje uzroka smrti kod obolelih od kovida 19, koji je Svetska zdravstvena organizacija objavila 16. aprila 2020. godine, za šta je po njegovim rečima potrebno nekoliko meseci.
Podaci do kojih je došao Birn inače sadrže redni broj pacijenta, datum rođenja pacijenta kao i kolone koje se odnose na rezultate testa svakog od njih, datum poslednjeg pozitivnog testa, datum smrti i naziv bolnice, odnosno kliničkog centra u kome je pacijent preminuo. Među ovim podacima nema kolone koja navodi uzrok smrti.
Ipak, postoji kolona pod nazivom „Potvrdilo Ministarstvo zdravlja“, čije značenje nije jasno. Kako navodi Birn, na pedeset mesta uz podatke o pacijentima stoji oznaka „Da“ u ovoj koloni. Pozivi Birna upućeni ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru da objasni značenje ove kolone ostali su bez odgovora.
Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta, kaže za Danas da je osnovno pitanje o broju preminulih od korone tiče toga kako mi vodimo statistiku umrlih. On istovremeno dodaje da je u „svakoj smrti koja se desila tokom epidemije korona igrala neku ulogu“.
– Mi danima imamo jednog preminulog. U nedelju je preminuo profesor Džodić, a niko mu od zvaničnika nije odao poštu jer bi morali da kažu da je umro od korone, a onda bi se javili drugi ljudi iz Srbije koji su tog istog dana nekoga izgubili zbog korone. Istovremeno, u svim smrtima tokom vanrednog stanja korona je igrala neku ulogu. Čak ako pacijent nije zaražen, a doživi infarkt, vreme koje provede pre nego što dobije zdravstvenu negu značajno utiče na to da li će preživeti – kaže Panić.
Sagovornik Danasa ističe da je broj obolelih nesumnjivo povećan poslednjih nedelju dana, podsećajući da se otvaraju nove kovid bolnice.
– Ministra Lončar kaže da će 1. jula da bude nula obolelih. Kako je to moguće ako sada Krizni štab donosi nove mere a dve bolnice, KBC Bežanija i Plućna klinika u Nišu, proglašavaju se za kovid bolnice? Pri tome, bolnica u Nišu odavno je puna kovid pacijenata. I u ostalim delovima Srbije je slična situacija. U Kragujevac su otišle naše kolege da pomognu. Tamo rade kovid 1 i kovid 2 i obe jedinice su pune, sa preko 30 teško ugroženih pacijenata – objašnjava Panić.
Po njegovim rečima, stanje na terenu je takvo da nema ni PCR testova ni dovoljno zaštitne opreme za lekare.
– To mogu odgovorno da tvrdim i ne znam kako to mogu da demantuju. Situacija sa epidemijom će biti još gora a mi je ovako dočekujemo, zaključuje Panić.
Novinarka Birna: Podaci iz zvaničnog sistema
Komentarišući objašnjenje o razlici u broju umrlih koje je dao član Kriznog štaba Srđa Janković, autorka Birnovog teksta Natalija Jovanović kaže da se radi „o metodološkim stvarima u koje ne bi ulazila“. „Ono što je jasno jeste da u tabeli koja je deo zvaničnog sistema postoji preko 630 preminulih dok je nama sve vreme saopštavano da ih ima 200 i nešto. I to neko treba da objasni. Podaci koje smo mi obradili potiču iz sistema koji je napravljen tokom pandemije da bi se što efikasnije i preciznije izveštavalo“, kaže Jovanović. Ona podseća i na izjavu predsednika Aleksandra Vučića da Srbija ni na koji način neće umanjivati broj umrlih.
Preuzeto sa sajta danas.rs: https://www.danas.rs/drustvo/panic-ponovo-nemamo-testove-ni-opremu/