Poziv na Tišinu
November 21, 2024Poziv možete preuzeti u pdf ovde.
Синдикат лекара и фармацеута Србије, Маглајска 32/8, 11000 Београд | 011/266 51 71 и 066/875 37 03
Od odgovora Ministarstva zdravlja na zahteve lekara zavisi hoće li u subotu, 26. septembra biti održan protest lekara u centru Beograda, izjavio je predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić. Ako prihvate zahteve i sednemo da razgovramo neće biti protesta, kaže za Glas Amerike Panić i poziva građane da toga dana prošetaju obučeni u belo kao znak podrške lekarima koji se mesecima u jako teškim uslovima bore protiv pandemije koronavirusa.
“Štrajk nam je još daleko. Mi bismo voleli da do toga ne dođe”, kaže Panić i dodaje da se širom Srbije vrši veliki pritisak na lekare i to u situaciji kada se očekuje novi talas koronavirusa.
Prema njegovim rečima Ministarstvo i direktori po zdravstvenim ustanovama ućutkuju i vrše progon onih lekara koji upozoravaju na stanje u zdravstvu:
“Odavno su mnogi nezadovoljni. Ne mnogi nego ogromna većina. Ne samo nezadovoljni, sada već i ljuti. Pitanje je samo da li ima dovoljno mogućnosti, i finansijskih, i drugih da se organizuje neki veći štrajk. Jednostavno, zdravstveni radnici su godinama unazad naučili da nose zdravstveni sistem na svojim plećima, da ćute, da rade u interesu pacijenata koliko je to moguće u ovakvim uslovima. Zbog toga mislim i nadam se da do štrajka neće doći, ali opšte raspoloženje jeste takvo da je reč štajk reč koja se jako često pominje”.
Prema Panićevim rečima, Ministastvu je upućen dopis sa nekoliko zahteva, a prvi je da sednu i razgovaraju i “shvate šta znače 3.000 potpisa na jednom mestu u akciji Ujedinjeni protiv kovida”.
Drugi zahtev je da Ministarstvo i direktori prekinu ovo što rade u zdravstvenim ustanovama, a zahteva se i da mladi lekari koji su tokoim pandemije bili angažovani na određeno vreme budu primljeni i zaposleni. Reč o oko 2.300 lekara i 8.000 medinskih sestara.
Komentarišući smene rukovodećih ljudi u pojedinim zdravstvenim ustanovama zbog potpisa i podrške akciji “Ujedinjeni protiv kovida”, Panić kaže da nije očekivao da će vlasti iskoristiti ovu situaciju za takve stvari, da će, kako kaže, “shvatiti da nije trenutak za osvete i neke nekorektne i neprincipijelne radnje”:
“Očigledno da vlast radi onako kako je radila unazad godinama, a to je da upravo koristi te teške situacije u kojima postoje neki viši interesi da bi oni završili svoje sitne interese ili da bi objasnili i pokazali onima koji imaju hrabrosti da progovore da to ne smeju”, kaže Panić.
Na pitanje koje je Glas Amerike uputio Ministarstvu zdravlja o događajima u pojedinim zdravstvenim ustanovama i tvrdnjama Radeta Panića da je reč o pritiscima na lekare – do zaključenja ovog teksta – nismo dobili odgovor. Takođe, ministarstvo nije odgovorilo ni na pitanje kako ocenjuje najavljeni protest u subotu, 26. septembra.
Govoreći o aktuelnoj situaciji, sagovornik Glasa Amerike kaže da je i to jedan od razloga zašto lekari traže hitne razgovore sa nadležnima:
“Profesor Tiodorović pre pet-šest dana najavljuje mogućnost vanrednog stanja. Doktor Kon pre dva-tri dana najavljuje mogućnost vanrednog stanja. Ako danas pogledate brojke koje javlja Krizni štab, i koje saznajemo u javnosti – zašto bi iko pomenuo vanredno stanje ili neke nove mere? Dakle opet opravdano sumnjamo da neko skriva podatke, da raspolaže sa drugim podacima. I da čitajući između redova možemo da pretpostavimo da nam se opet vrlo uskoro sprema neka vrlo loša situacija što se tiče epidemije”.
“Plašim se da već polovinom oktobra možemo da imamo situaciju koja je veoma zahtevna za zdravstveni sistem”, dodaje na kraju Rade Panić.