The EU and Serbia: Shared Destiny? – Европска унија и Србија: Заједничка будућност?
СЛФСАктуелностиThe EU and Serbia: Shared Destiny? – Европска унија и Србија: Заједничка будућност?
The EU and Serbia: Shared Destiny? – Европска унија и Србија: Заједничка будућност?
October 16, 2019
Синдикат лекара и фармацеута Србије је под окриљем Националног конвента присуствовао високом међународном скупу, „Европска Унија и Србија, заједничка судбина“ у организацији амбасаде Краљевине Белгије. На скупу су говорили председник Србије, господин Александар Вучић и бивши председник владе Белгије и први председник Европског савета, господин Ван Ромпеј. Утисак је да најбоља намера организатора и Националног конвента ипак није садржајно одговорила захтевима или циљевима овог дијалога. Бар не, што се тиче општег добра и онога што очекујемо од приближавања и евентуалног приступања ЕУ. Уважени господин Ван Ромпеј је говорио дипломатским језиком покушавајући да нам каже да су културне и цивилизацијске вредности Европе, уз сам географски положај оно чему би Србија као друштво требала да тежи и на крају и усвоји. Од председника Србије смо чули да је највећи проблем што „обичног грађанина Србије“ емотивни склоп грађен на синтагми „Косово је срце Србије“, спречава да прихвати бољи живот који долази са ЕУ. Како је разговор одмицао, испоставило се да председник у ствари пита представнике ЕУ шта ће Србија добити за узврат, ако потпише независнот Косова? И у том тону је протекао цео дијалог. Није било пуно простора за дискусију и питања. Два крајње дипломатска од стране министарке госпође Јадранке Јоксимовић и његове екселенције Фабриција не бих препричавао. На треће које је поставила млада госпођица из публике, а тицало се егзодуса грађана Србије ка ЕУ и остатку света, без намере за повратак, председник је навео разговор са представницом Украјине, од које је сазнао да неће бити повратка оних који су отишли, нити смањења одлазака док просечна плата у Србији не достигне 1100-1200 евра. Додао је да смо далеко од тога и да нема могућности за такав напредак у неко догледно време. Стигао је да изговори да у Србији нема проблема са лекарима, већ само са сестрама, па ваљда отуда и различита повећања плата, незаконитим мењањем основице у истој делатности, да не помињемо цео јавни сектор.Морам да нагласим да је председник ову констатацију изрекао тихо и себи у браду, ваљда и сам свестан да је нетачно информисан и да нема логике у томе што изговара.
Утисак: Европска заједница се и даље труди да Србији и њеним грађанима пружи руку и омогући да се прикључимо, како председник рече „клубу“ држава, друштава, економија, вредности које су евидентно просперитет. Са друге стране представници Србије гледају како ће са те руке скинути неки прстен или какву другу вредност. На жалост, чак се и та неспорна емоција Српског народа према Косову, рекао бих првенствено збир свих патњи и неописивих тешкоћа живљења на „светој Српској земљи“ се покушава уновчити. Рекао бих на крајње непристојан начин зарад очувања власти и пуњења приватних џепова, а не зарад реконструкције друштва и општег добра видљивог у побољшању стандарда (услова живљења) сваког грађанина Републике Србије.
П.С. Господине председниче Републике Србије, лекари, стоматолози, фармацеути, биохемичари и остали високошколовани здравствени радници су носиоци делатности. У протеклих пет година нисмо имали могућност да отворимо озбиљан дијалог о функционисању здравственог система, условима рада, безбедности и здрављу на раду, уопште примени важећих закона са министарством здравља, иако смо послали небројено дописа и захтева. 2016. године је организован протест пред Владом РС, јер нема социјалног дијалога. Истакли смо тада четири захтева:
1. Пријем код председника Владе РС Александра Вучића;
2. Обезбеђење довољног броја лекара ради пружања адекватне здравствене заштите становништву;
3. Препознавање лекарске професије као професије од националног интереса у новом закону о платама;
4. Повећање плата у здравству.
У тиражном дневном листу смо објавили отворено писмо председнику, јер није било одговора на наша два дописа упућена њуму лично.
Јуче сам се уздржао уважавајући високи скуп. Данас се кајем због тога.
Поштовани господине председниче, имате огроман проблем са лекарима, надамо се да ћете то схватити одмах, јер већ сте закаснили. Или се све ово дешава да би носиоци посла напустили Србију, а влас уновчила зграде и опрему дајући их за мале паре приватницима.
Болно смо свесни да одржавањем сиромаштва стварате услове за сценарио „хлеба и игара“. Ви би требали бити свесни да је то сценарио који ће довести до урушавања свих институција, а самим тим и функционисања здравственог система. Последично изгубићемо интегритет државе, а грађани Србије ће поново као у Турска времена бити робље оних који су их претходно покрали.
Питамо Вас, да ли ГРАДИТЕ или разним алибијима покривате РАСПРОДАЈУ српског државног здравства?
Поштовани чланови, Објављујемо Саопштење Националног конвента о Европској унији у целости. Молимо да се упознате са текстом. Саопштење можете преузети у pdf овде. Целу вест и увид у рад НКЕУ, можете видети кликом на линк: https://eukonvent.org/nkeu-trazi-zaustavljanje-represije-nad-gradjanima-i-hitnu-reakciju-nadleznih-u-slucaju-pada-nadstresnice-u-novom-sadu/
Поштовани чланови СЛФС и драге колеге, Обавештавамо вас да ће се сваке среде, у просторијама Централе СЛФС, у Београду, ул. Маглајска 32, III спрат, одржавати ОТВОРЕНА ВРАТА СЛФС, у периоду од 10:00 – 14:00ч. Позивамо вас на разговор са председницом СЛФС и стручним тимом канцеларије СЛФС. Ту смо за вас.
Gostovanje potpredsednice Sindikata lekara i farmaceuta Srbije dr Jelene Dobrić na temu nestašice lekova za onkološke bolesnike. Opširnije ovde: https://nova.rs/uncategorized/kriticna-nestasica-leka-litaril-za-obolele-od-kancera-pacijenti-u-strahu-za-svoje-zdravlje/